przejdź do treści

wiciZngoMale


Polska muzyka jazzowa, kino okresu międzywojennego i wystawa na zabytkowym lotnisku Budaors to czerwcowe wydarzenia wpisujące się w wyjątkowo ważną dla Polski rocznicę. W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Była to zasługa wytrwałości aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej.

Budapeszt jest jednym z kilkunastu miast, które wspólnie z Polską świętować będzie to wyjątkowe wydarzenie na terenie najstarszego lotniska na Węgrzech i pierwszego międzynarodowego lotniska w kraju zbudowanego w latach 1935-1937.

Już w sobotę (2.06) polski zespół jazzowy 100nka zagra tam muzykę okresu dwudziestolecia międzywojennego zdominowaną przez awangardę jazzową. Zespół aktywnie działa na rynku muzycznym od 2004 r. Od początku działalności współpracuje z gwiazdami polskiej i amerykańskiej sceny jazzowej. Na płytach zespołu można usłyszeć m.in. Mikołaja Trzaskę, Antoniego Gralaka, Herba Robertsona. W grudniu zeszłego roku zagrał z Tomaszem Stańko na festiwalu Limmitationes w Austrii.

Drugim ważnym elementem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na dorobek kulturalny kina polskiego okresu dwudziestolecia międzywojennego, do którego w 1927 roku wprowadzono dźwięk i kolor. Pojawiły się pierwsze gwiazdy kinowe, zaczęły powstawać pierwsze gatunki filmowe oraz kino poklatkowe, głównie czarno-białe i ubogie w środki, ale ponadczasowe. Spośród licznych tytułów 2 I 3 czerwca zaprezentowane zostaną trzy filmy powstałe w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego: Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), Ada! To nie wypada! (1936), Zapomniana melodia(1938) oraz jeden węgierski film Áll a bál, kręcony w Warszawie w 1939 roku. Możemy w nim obejrzeć kilka pięknych budynków w czasach ich świetności.

Na wystawie Lotnisko Budaors - Krok ku nowoczesności obejrzymy zdjęcia ze zbiorów archiwum Fortepan pokazujące początki działania pierwszego międzynarodowego lotniska na Węgrzech – Budaörsi repülőtér. Oddano je do użytku w 1937 roku i od razu zostało ogłoszone perełką węgierskiego modernizmu. Jedną z pierwszych linii lotniczych, które operowały na lotnisku był polski LOT.

Projekcje filmów, koncert i wystawa odbędą się na terenie lotniska Budaörs, XI dzielnica Budapesztu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorzy wydarzenia: Fundacja Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych, Budaörsi Repülőtérért Alapítvány.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego IAM „Kulturalne pomosty”.

Program:

2 czerwca sobota
15:30 Otwarcie imprezy i wystawy
16:00 Film Czy Lucyna to dziewczyna? (1934), 75 min.
17:30 Film Ada! To nie wypada! (1936), 82 min.
(poczęstunek)
20:00 Koncert polskiego zespołu jazzowego 100nka

3 czerwca niedziela
15:00 Film Zapomniana melodia (1938), 82 min.
17:00 Film Áll a bál (1939), 104 min.

Wystawa towarzysząca wydarzeniom: Lotnisko Budaors - Krok ku nowoczesności.

Początek strony